  • ST16C654IQ100-F
ST16C654IQ100-F
advertisement
Manufacturer No:
ST16C654IQ100-F
HK JDW NO:
3417-ST16C654IQ100-F
Package:
QFP
Datasheet:
Description:
5V V Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 20mm mm CMOS 100 260 100
Purchasing and Inquiry
ST16C654IQ100-F Overview
There is a cost-effective package QFP available.The transmission of information is carried out through 4 channels.The type SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used for the uPs, uCs, and peripheral ICs on the board.Configuration of this device involves 100 terminations.In order to operate it, a supply voltage of 5V is required.Data communication is supported by 4 serial I/Os.This device is an integrated circuit with 100 pins.UART has been grouped under the subcategory Serial IO/Communication Controllers on account of UARTs similarUARTies.UART is recommended that the operating temperature does not exceed -40°C to ensure long-term, normal performance.In order to ensure the normal functioning of the system for long periods of time, the operating temperature should not exceed 85°C.Initially, it will be configured with 100 pins.Using Surface Mount, it is mounted.When the supply voltage is kept below 5.5V, reliability can be assured.In order to maintain reliability, the supply voltage should be kept above 2.97V.The use of 3.3/5V power supplies is efficient and reliable for electronic designers.A supply current of 6mA is appropriate for specific applications.There is 64B of memory that holds various pieces of information.
ST16C654IQ100-F Features
4 serial I/Os
Power supplies of 3.3/5V
ST16C654IQ100-F Applications
There are a lot of Exar Corporation ST16C654IQ100-F UARTs applications.
  • Cellular data devices
  • Factory Automation and Process Controls
  • Cellular Data
  • Multi-port RS-232/RS-422/RS-485 Cards
  • Personal Digital Assistants Modules
  • Portable and battery operated devices
  • Portable Applications
  • Factory Automation
  • Point-of-Sale Systems
  • Portable Appliances
Step5Bar-code shipping tag
ST16C654IQ100-F
    Select All
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    100
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.97V
  • Memory Size
    64B
  • Operating Supply Current
    6mA
  • Nominal Supply Current
    6mA
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
  • Data Rate
    1.5 Mbps
  • Address Bus Width
    5
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    YES
  • External Data Bus Width
    8
  • Number of Serial I/Os
    4
  • Data Transfer Rate-Max
    0.1875 MBps
  • Communication Protocol
    ASYNC, BIT
  • Data Encoding/Decoding Method
    NRZ
  • Length
    20mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    QFP
  • Number of Pins
    100
  • Weight
    8.190007g
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Serial IO/Communication Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V