  • ST16C450CJ44TR-F
ST16C450CJ44TR-F
advertisement
Manufacturer No:
ST16C450CJ44TR-F
HK JDW NO:
3417-ST16C450CJ44TR-F
Description:
Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter)
Purchasing and Inquiry
ST16C450CJ44TR-F Overview
There is a cost-effective PLCC package available for this product.Transmission is carried out over 1 channels.Tape and Reel is adopted as the packaging option.UART is important that the operating temperature does not exceed 0°C in order for the machine to perform normally for a long time.To ensure long-term operation, the operating temperature should not exceed 70°C.The 44 pins form the basis for its configuration.UART is mounted in the way of Surface Mount.When the supply voltage is kept below 5.5V, reliability can be assured.Supply voltages above 2.97V can ensure reliability.
ST16C450CJ44TR-F Features
ST16C450CJ44TR-F Applications
There are a lot of Exar Corporation ST16C450CJ44TR-F UARTs applications.
  • Multi-port RS-232/RS-422/RS-485 Cards
  • Cellular Phones DataPort
  • Cellular Data
  • Infrared Transceivers
  • Battery Operated Electronics
  • Factory Automation and Process Controls
  • GPS Devices
  • Telecommunication Network Routers
  • Universal PCI Bus Add-in Card
  • Handheld Terminal
Step5Bar-code shipping tag
ST16C450CJ44TR-F
    44
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.97V
  • Nominal Supply Current
    3mA