  • ST16C2552CJ44TR-F
ST16C2552CJ44TR-F
advertisement
Manufacturer No:
ST16C2552CJ44TR-F
Manufacturer:
Exar Corporation
HK JDW NO:
3417-ST16C2552CJ44TR-F
Package:
PLCC
Datasheet:
Description:
16.66mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 16.66mm mm CMOS 44
Purchasing and Inquiry
ST16C2552CJ44TR-F Overview
In addition, it is available in the cost-effective package PLCC.The transmission is conducted over 2 channels.In terms of packaging, Tape & Reel (TR) is used.The type SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used for the uPs, uCs, and peripheral ICs on the board.The configuration uses 44 terminations.Due to a series of similarities, it is included into the subcategory of Serial IO/Communication Controllers.In order for the equipment to work for a long period of time, it should not be allowed to reach a temperature above 0°C.In order to ensure the normal functioning of the system for long periods of time, the operating temperature should not exceed 70°C.The 44 pins are at the core of the device's configuration.The device is mounted in accordance with Surface Mount.Reliability can be ensured when the supply voltage is kept below 5.5V.Reliability can be ensured when the supply voltage is kept above 2.97V.The supply voltage of 5V is provided for its high-efficiency operation.
ST16C2552CJ44TR-F Features
Operating supply voltage of 5V
ST16C2552CJ44TR-F Applications
There are a lot of Exar Corporation ST16C2552CJ44TR-F UARTs applications.
  • White goods
  • Handheld Computers
  • Point-of- Sale Terminals
  • Telecommunication Network Routers
  • Cellular Phones DataPort
  • Multi serial ports RS-232/RS-422/RS-485 Cards
  • Portable and battery operated devices
  • Factory Automation and Process Controls
  • Multi-port RS-232/RS-422/RS-485 Cards
  • Personal Digital Assistants
Step5Bar-code shipping tag
ST16C2552CJ44TR-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PLCC
  • Number of Pins
    44
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Serial IO/Communication Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Number of Channels
    2
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.97V
  • Nominal Supply Current
    3mA
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
  • Data Rate
    4 Mbps
  • Height
    3.68mm
  • Length
    16.66mm
  • Width
    16.66mm