ST16C2550CJ44TR-F
ST16C2550CJ44TR-F
3417-ST16C2550CJ44TR-F
PLCC
Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) CMOS 44
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
ST16C2550CJ44TR-F Overview
UART is available in the cost-effective PLCC package.The transmission of information is carried out through 2 channels.As far as packaging is concerned, Tape and Reel is used.The type SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used for the uPs, uCs, and peripheral ICs on the board.In its configuration, 44 terminations are used.UART has been grouped under the subcategory Serial IO/Communication Controllers on account of UARTs similarUARTies.The operating temperature should not exceed 0°C to ensure normal work for a long time.For a long-term satisfactory performance, it is necessary not to exceed the operating temperature of 70°C.Initially, it will be configured with 44 pins.The device is mounted in accordance with Surface Mount.Keeping the supply voltage below 5.5V will ensure reliability.UART is important to keep the supply voltage above 2.97V in order to ensure reliabilUARTy.UART is reliable and efficient for electronic designers to use when power supplies of 3.3/5V are provided.