  • ST16C1450CQ48-F
ST16C1450CQ48-F
advertisement
Manufacturer No:
ST16C1450CQ48-F
Manufacturer:
Exar Corporation
HK JDW NO:
3417-ST16C1450CQ48-F
Package:
TQFP
Datasheet:
ST16C1450CQ48-F
Description:
5V V 7mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 7mm mm CMOS 48 260 48
Purchasing and Inquiry
ST16C1450CQ48-F Overview
This product is available in a cost-effective package called TQFP.The transmission of data takes place over 1 channels.There is a SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL used as the type of uPS/uCs/peripheral ICs.As part of its configuration, it uses 48 terminations.This device is powered by a voltage of 5V.There are 1 serial I/Os available for communication of data.There are 48 pins on this electronic device.The clock frequency of this IC is measured at 24MHz.UART has been grouped under the subcategory Serial IO/Communication Controllers on account of UARTs similarUARTies.In order to ensure the normal functioning of the system for long periods of time, the operating temperature should not exceed 0°C.For a long-term satisfactory performance, it is necessary not to exceed the operating temperature of 70°C.48 pins are designed to form the basis of its configuration.Reliability can be ensured when the supply voltage is kept below 5.5V.By maintaining the supply voltage above 2.97V, reliability can be assured.To ensure its high efficiency, a voltage of 5V is provided as the supply voltage.
ST16C1450CQ48-F Features
1 serial I/Os
Clock frequency of 24MHz
Operating supply voltage of 5V
ST16C1450CQ48-F Applications
There are a lot of Exar Corporation ST16C1450CQ48-F UARTs applications.
  • Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
  • Serial to Parallel/Parallel to Serial Converter
  • Multi-port RS-232/RS-422/RS-485 Cards
  • Cellular Phones DataPort
  • White goods
  • Domestic Applications
  • Cellular Data
  • Factory Automation and Process Controls
  • Industrial computing
  • Multimedia Systems
Step5Bar-code shipping tag
ST16C1450CQ48-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    48
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.97V
  • Nominal Supply Current
    3mA
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
  • Clock Frequency
    24MHz
  • Data Rate
    1.5 Mbps
  • Address Bus Width
    3
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    YES
  • External Data Bus Width
    8
  • Number of Serial I/Os
    1
  • Communication Protocol
    ASYNC, BIT
  • Data Encoding/Decoding Method
    NRZ
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    TQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    48
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C