  • SST26VF064BEUIT-104I/SM
SST26VF064BEUIT-104I/SM
advertisement
Manufacturer No:
SST26VF064BEUIT-104I/SM
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-SST26VF064BEUIT-104I/SM
Package:
8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Description:
SST26 SQI® Memory IC SST26 SQI® Series 5.26mm mm
Step5Bar-code shipping tag
SST26VF064BEUIT-104I/SM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SST26 SQI®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.3V
  • Memory Size
    64Mb 8M x 8
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    104MHz
  • Supply Current-Max
    0.025mA
  • Memory Format
    FLASH
  • Memory Interface
    SPI - Quad I/O
  • Organization
    64MX1
  • Memory Width
    1
  • Write Cycle Time - Word, Page
    1.5ms
  • Standby Current-Max
    0.045A
  • Memory Density
    67108864 bit
  • Screening Level
    TS 16949
  • Parallel/Serial
    SERIAL
  • Programming Voltage
    3V
  • Serial Bus Type
    SPI
  • Endurance
    100000 Write/Erase Cycles
  • Data Retention Time-Min
    100
  • Write Protection
    HARDWARE/SOFTWARE
  • Boot Block
    BOTTOM/TOP
  • Reverse Pinout
    NO
  • Length
    5.26mm
  • Height Seated (Max)
    2.03mm
  • Width
    5.25mm