  • SST25WF020-40-5I-QAE
SST25WF020-40-5I-QAE
advertisement
Manufacturer No:
SST25WF020-40-5I-QAE
HK JDW NO:
536-SST25WF020-40-5I-QAE
Package:
8-WDFN Exposed Pad
Description:
Surface Mount SST25 8 Pin Memory IC SST25 Series SST25WF020 2 Mb kb 6mm mm 10mA mA 8b b
Step5Bar-code shipping tag
SST25WF020-40-5I-QAE
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    8-WDFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
    8
  • ECCN Code
    3A991.B.1.A
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Voltage - Supply
    1.65V~1.95V
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    SST25WF020
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.95V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.65V
  • Memory Size
    2Mb 256K x 8
  • Nominal Supply Current
    10mA
  • Clock Frequency
    40MHz
  • Access Time
    9 ns
  • Write Cycle Time - Word, Page
    60μs
  • Address Bus Width
    1b
  • Density
    2 Mb
    8b
  • Serial Bus Type
    SPI
  • Endurance
    100000 Write/Erase Cycles
  • Data Retention Time-Min
    100
  • Length
    6mm