  • SST25VF064C-80-4C-Q2AE-T
SST25VF064C-80-4C-Q2AE-T
advertisement
Manufacturer No:
SST25VF064C-80-4C-Q2AE-T
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-SST25VF064C-80-4C-Q2AE-T
Package:
8-WDFN Exposed Pad
Description:
Surface Mount SST25 Memory IC SST25 Series SST25VF064C 64 Mb kb 12mA mA 8b b
Step5Bar-code shipping tag
SST25VF064C-80-4C-Q2AE-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-WDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SST25
  • Published
    2010
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    SST25VF064C
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    SPI, Serial
  • Memory Size
    64Mb 8M x 8
  • Nominal Supply Current
    12mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Clock Frequency
    80MHz
  • Access Time
    6 ns
  • Memory Format
    FLASH
  • Memory Interface
    SPI - Dual I/O
  • Data Bus Width
    8b
  • Organization
    64MX1
  • Memory Width
    1
  • Write Cycle Time - Word, Page
    2.5ms
  • Address Bus Width
    1b
  • Density
    64 Mb
  • Standby Current-Max
    0.00002A
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    8b
  • Programming Voltage
    2.7V