  • SST25VF040B-80-4I-SAE-T
SST25VF040B-80-4I-SAE-T
advertisement
Manufacturer No:
SST25VF040B-80-4I-SAE-T
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-SST25VF040B-80-4I-SAE-T
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description:
SST25 Memory IC SST25 Series SST25VF040B 4 Mb kb 20mA mA 8b b
Quantity:
In Stock : 10826
Step5Bar-code shipping tag
SST25VF040B-80-4I-SAE-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SST25
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Subcategory
    EEPROMs
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.55mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SST25VF040B
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    SPI, Serial
  • Memory Size
    4Mb 512K x 8
  • Nominal Supply Current
    20mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Clock Frequency
    80MHz
  • Access Time
    8 ns
  • Memory Format
    FLASH
  • Memory Interface
    SPI
  • Data Bus Width
    8b
  • Organization
    4MX1
  • Memory Width
    1
  • Write Cycle Time - Word, Page
    10μs
  • Address Bus Width
    1b
  • Density
    4 Mb
  • Standby Current-Max
    0.00015A
  • Screening Level
    TS 16949
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    8b
  • Programming Voltage
    2.7V