  • SST25PF020B-80-4C-SAE-T
SST25PF020B-80-4C-SAE-T
advertisement
Manufacturer No:
SST25PF020B-80-4C-SAE-T
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-SST25PF020B-80-4C-SAE-T
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description:
2.5/3.3V V Surface Mount SST25 Memory IC SST25 Series SST25PF020B 2 Mb kb 20mA mA 8b b
Quantity:
In Stock : 4259
Step5Bar-code shipping tag
SST25PF020B-80-4C-SAE-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    540.001716mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SST25
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SST25PF020B
  • Power Supplies
    2.5/3.3V
  • Interface
    SPI, Serial
  • Memory Size
    2Mb 256K x 8
  • Nominal Supply Current
    20mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Max Supply Current
    12mA
  • Clock Frequency
    80MHz
  • Access Time
    12 ns
  • Memory Format
    FLASH
  • Memory Interface
    SPI
  • Data Bus Width
    8b
  • Memory Width
  • Write Cycle Time - Word, Page
    10μs
  • Address Bus Width
    1b
  • Density
    2 Mb
  • Standby Current-Max
    0.00002A
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    8b
  • Programming Voltage
    2.7V