  • SST25LF020A-33-4C-SAE
SST25LF020A-33-4C-SAE
advertisement
Manufacturer No:
SST25LF020A-33-4C-SAE
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-SST25LF020A-33-4C-SAE
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description:
3.3V V SST25 8 Pin Memory IC SST25 Series SST25LF020A 4.9mm mm
Quantity:
In Stock : 1987
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
SST25LF020A-33-4C-SAE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Series
    SST25
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    3A991.B.1.A
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SST25LF020A
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Memory Size
    2Mb 256K x 8
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    33MHz
  • Supply Current-Max
    0.03mA
  • Memory Format
    FLASH
  • Memory Interface
    SPI
  • Organization
    2MX1
  • Memory Width
    1
  • Write Cycle Time - Word, Page
    20μs
  • Standby Current-Max
    0.000015A
  • Memory Density
    2097152 bit
  • Parallel/Serial
    SERIAL
  • Programming Voltage
    3V
  • Serial Bus Type
    SPI
  • Endurance
    100000 Write/Erase Cycles
  • Data Retention Time-Min
    100
  • Write Protection
    HARDWARE/SOFTWARE
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm