  • SS5-30-3.50-L-D-K-TR
SS5-30-3.50-L-D-K-TR
advertisement
Manufacturer No:
SS5-30-3.50-L-D-K-TR
Manufacturer:
Samtec
HK JDW NO:
680-SS5-30-3.50-L-D-K-TR
Purchasing and Inquiry
SS5-30-3.50-L-D-K-TR Overview
SS5-30-3.50-L-D-K-TR Features
Razor Beam? SS5 series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -55°C
SS5-30-3.50-L-D-K-TR Applications
There are a lot of Samtec Inc. SS5-30-3.50-L-D-K-TR Rectangular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Measuring & Control Technology
  • Datacom
  • Military Technology
  • Instrumentation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Communication
  • Industrial Automation
  • Telecommunications
Step5Bar-code shipping tag
SS5-30-3.50-L-D-K-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Razor Beam™ SS5
  • Feature
    Pick and Place
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Socket, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    60
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • HTS Code
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Device Socket Type
    IC SOCKET
  • Contact Finish Thickness
    10.0μin 0.25μm
  • Height Above Board
    0.132 3.35mm
  • Stack Height (Mating)
    4.5mm 5.5mm 6mm