  • SS22H18G16
SS22H18G16
advertisement
Manufacturer No:
SS22H18G16
Manufacturer:
C&K
HK JDW NO:
174-SS22H18G16
Package:
Datasheet:
Description:
SWITCH SLIDE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SS22H18G16
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Actuator Material
    Polyoxymethylene (Acetal) (POM)
  • Operating Temperature
    -10°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SS, COMAX
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    300mA DC
  • Contact Finish
    Silver
  • Termination Style
    PC Pin
  • Actuator Type
    Standard
  • Circuit
    DPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Electrical Life
    10,000 Cycles
  • Operating Force
    200gf
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Switch Travel
    4.00mm
  • Actuator Length
    16.00mm