  • SS-5F-1.6A-AP
SS-5F-1.6A-AP
advertisement
Manufacturer No:
SS-5F-1.6A-AP
HK JDW NO:
255-SS-5F-1.6A-AP
Package:
Radial, Box
Datasheet:
SS-5F-1.6A-AP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SS-5F-1.6A-AP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Box
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    SS-5F
  • Size / Dimension
    0.335Lx0.169W x 0.329 H 8.50mmx4.30mmx8.35mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Current Rating (Amps)
    1.6A
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    cULus, PSE
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A
  • Melting I2t
    6.4223
  • DC Cold Resistance
    0.076Ohms