  • SRU8028-330Y
SRU8028-330Y
advertisement
Manufacturer No:
SRU8028-330Y
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SRU8028-330Y
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SRU8028-330Y
Description:
Fixed Inductors 33uH 30% SMD 8028
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SRU8028-330Y
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    SRU8028
  • Size / Dimension
    0.315Lx0.315W 8.00mmx8.00mm
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Silver/Nickel/Tin (Ag/Ni/Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    8.3mm
  • Current Rating
    1.1A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    33μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    147mOhm
  • Current
    1.8A
  • Max DC Current
    1.3A
  • Frequency - Self Resonant
    15MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    20 @ 2.52MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    20
  • Q Factor
    20
  • DC Current
    1.3A
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm