  • SRU1028-820Y
SRU1028-820Y
advertisement
Manufacturer No:
SRU1028-820Y
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SRU1028-820Y
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SRU1028-820Y
Description:
FIXED IND 82UH 900MA 323MOHM SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SRU1028-820Y
  • Type
    Parameter
    Select All
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    10.3mm
  • Current Rating
    900mA
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    82μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    323mOhm
  • Max DC Current
    900mA
  • Frequency - Self Resonant
    8MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    20 @ 2.52MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    20
  • Current - Saturation
    850mA
  • Q Factor
    20
  • Case/Size Code
    3939
  • DC Current
    900mA
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    SRU1028
  • Size / Dimension
    0.394Lx0.394W 10.00mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±30%