  • SRR5028-221Y
SRR5028-221Y
advertisement
Manufacturer No:
SRR5028-221Y
HK JDW NO:
103-SRR5028-221Y
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SRR5028-221Y
Description:
Inductor Power Shielded Wirewound 220uH 30% 100KHz 7Q-Factor Ferrite 300mA 1.25Ohm DCR T/R
Step5Bar-code shipping tag
SRR5028-221Y
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2006
  • Series
    SRR5028
  • Size / Dimension
    0.228Lx0.228W 5.80mmx5.80mm
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Terminal Finish
    Silver/Nickel/Tin (Ag/Ni/Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    6.1mm
  • Current Rating
    300mA
  • Case Code (Metric)
    5858
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    220μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.25Ohm Max
  • Max DC Current
    300mA
  • Frequency - Self Resonant
    6.5MHz
  • Q @ Freq
    7 @ 796kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    7
  • Q Factor
    7
  • DC Current
    300mA
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm