  • SRR1206-821K
SRR1206-821K
advertisement
Manufacturer No:
SRR1206-821K
Manufacturer:
Bourns, Inc.
HK JDW NO:
103-SRR1206-821K
Package:
Datasheet:
SRR1206-821K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SRR1206-821K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Self Resonant Frequency
    2MHz
  • Height
    6.5mm
  • Length
    12.7mm
  • Width
    12.7mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    FERRITE
  • Series
    SRR1206
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Inductance
    820 μH
  • Test Frequency
    0.001MHz
  • Max DC Current
    350mA
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    10
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Case/Size Code
    5050
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    1.7Ohm
  • Inductance-Nom (L)
    820 µH
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 0.796 MHZ