  • SRR1206-390Y
SRR1206-390Y
advertisement
Manufacturer No:
SRR1206-390Y
HK JDW NO:
103-SRR1206-390Y
Step5Bar-code shipping tag
SRR1206-390Y
  • Type
    Parameter
    Select All
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    FERRITE
  • Series
    SRR1206
  • Tolerance
    15%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Inductance
    39 μH
  • Test Frequency
    0.001MHz
  • Max DC Current
    1.75A
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    23
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Case/Size Code
    5050
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    100mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    39 µH
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 2.52 MHZ
  • Self Resonant Frequency
    9MHz
  • Height
    6.5mm
  • Length
    12.7mm
  • Width
    12.7mm