  • SRR1050A-181Y
SRR1050A-181Y
advertisement
Manufacturer No:
SRR1050A-181Y
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SRR1050A-181Y
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SRR1050A-181Y
Description:
FIXED IND 180UH 1A 420 MOHM SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SRR1050A-181Y
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    SRR1050A
  • Size / Dimension
    0.402Lx0.394W 10.20mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Shielding
    Shielded
  • Inductance
    180μH
  • DC Resistance (DCR)
    420mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    3.4MHz
  • Inductance Frequency - Test
    100kHz
  • Current - Saturation
    1.04A
  • Inductance Tolerance
    30%
  • RMS Current (Irms)
    1A
  • Height Seated (Max)
    0.201 5.10mm