  • SRP6540-8R2M
SRP6540-8R2M
advertisement
Manufacturer No:
SRP6540-8R2M
HK JDW NO:
103-SRP6540-8R2M
Datasheet:
SRP6540-8R2M
Description:
Quantity:
In Stock : 22430
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
SRP6540-8R2M
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
    Nonstandard
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Ferrite
  • Material - Core
    Iron Powder
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    SRP6540
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.256W 7.20mmx6.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Wirewound
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Wirewound
  • Current Rating (Amps)
    4.5A
  • Shielding
    Shielded
  • Depth
    6.7mm
  • Current Rating
    4.5A
  • Base Part Number
    SRP6540
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    8.2μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    50.5mOhm Max
  • Max DC Current
    4.5A
  • Inductance Frequency - Test
    100kHz
  • Current - Saturation
    5A
  • Inductance Tolerance
    20%
  • RMS Current (Irms)
    4.5A
  • Self Resonant Frequency
    100kHz
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.157 4.00mm
  • Length
    7.2mm
  • Width
    6.5mm