  • SRP1770TA-470M
SRP1770TA-470M
advertisement
Manufacturer No:
SRP1770TA-470M
HK JDW NO:
103-SRP1770TA-470M
Datasheet:
SRP1770TA-470M
Description:
BOURNS - SRP1770TA-470M - Power Inductor (SMD), 47 µH, 8.7 A, Shielded, 16 A, SRP1770TA Series, 16.9mm x 16.9mm x 6.7mm
Step5Bar-code shipping tag
SRP1770TA-470M
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Carbonyl Powder
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Published
    2015
  • Series
    SRP1770TA
  • Size / Dimension
    0.665Lx0.665W 16.90mmx16.90mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    8.7A
  • Inductance
    47μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    55mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    3MHz
  • Q @ Freq
    20 @ 100kHz
  • Current - Saturation
    9.5A
  • Case/Size Code
    6767
  • Inductance Tolerance
    20%
  • RMS Current (Irms)
    8.7A
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm