  • SRP1245A-8R2M
SRP1245A-8R2M
advertisement
Manufacturer No:
SRP1245A-8R2M
HK JDW NO:
103-SRP1245A-8R2M
Datasheet:
SRP1245A-8R2M
Description:
BOURNS SRP1245A-8R2MSurface Mount Power Inductor, AEC-Q200 SRP1245A Series, 8.2 H,20%, Shielded, 0.0225 ohm, 9.5 A
Step5Bar-code shipping tag
SRP1245A-8R2M
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Carbonyl Powder
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Published
    2006
  • Series
    SRP1245A
  • Size / Dimension
    0.531Lx0.492W 13.50mmx12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    12.8mm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    9.5A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    8.2μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    22.5mOhm Max
  • Max DC Current
    9.5A
  • Frequency - Self Resonant
    11MHz
  • Q @ Freq
    20 @ 100kHz
  • Current - Saturation
    18A
  • Case/Size Code
    5350
  • Inductance Tolerance
    20%
  • DC Current
    9.5A
  • RMS Current (Irms)
    9.5A
  • Height
    4.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.197 5.00mm