  • SRP1040-6R8M
SRP1040-6R8M
advertisement
Manufacturer No:
SRP1040-6R8M
HK JDW NO:
103-SRP1040-6R8M
Datasheet:
SRP1040-6R8M
Description:
Inductor Power Shielded Wirewound 6.8uH 20% 100KHz Iron 6.5A 0.024Ohm DCR T/R
Step5Bar-code shipping tag
SRP1040-6R8M
    18 Weeks
  • Mount
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Iron
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    SRP1040
  • Size / Dimension
    0.465Lx0.413W 11.80mmx10.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Copper/Tin (Cu/Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    10.5mm
  • Current Rating
    6.5A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    6.8μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    24mOhm Max
  • Current
    25A
  • Max DC Current
    6.5A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    11A
  • Case/Size Code
  • DC Current
    6.5A
  • Height
    4.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.165 4.20mm