  • SR215C103JAT
SR215C103JAT
advertisement
Manufacturer No:
SR215C103JAT
HK JDW NO:
66-SR215C103JAT
Datasheet:
SR215C103JAT
Description:
SR21/59(50V,C) 10nF Ceramic Capacitor 5% 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR215C103JAT
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SR21/59(50V,C)
  • Tolerance
    5%
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    10nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    508 μm
  • Size Code
    2012
  • Height
    5.08mm
  • Length
    5.08mm
  • Width
    3.175mm
  • Thickness
    3.17mm