  • SR211A222JARTR1
SR211A222JARTR1
advertisement
Manufacturer No:
SR211A222JARTR1
HK JDW NO:
66-SR211A222JARTR1
Package:
Dipped
Datasheet:
Description:
2.2nF 100V Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Dipped
Quantity:
In Stock : 2982
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
SR211A222JARTR1
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Dipped
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 14 INCH
  • Depth
    3.175mm
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    508 μm
  • Size Code
    2012
  • Height
    5.08mm
  • Length
    5.08mm
  • Width
    5.08mm
  • Thickness
    3.17mm