  • SR205C273KAA
SR205C273KAA
advertisement
Manufacturer No:
SR205C273KAA
HK JDW NO:
66-SR205C273KAA
Description:
27nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR205C273KAA
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    27nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Height
    5.08mm
  • Width
    5.08mm
  • Thickness
    3.17mm