  • SR1206KR-7W5R1L
SR1206KR-7W5R1L
advertisement
Manufacturer No:
SR1206KR-7W5R1L
HK JDW NO:
898-SR1206KR-7W5R1L
Datasheet:
SR1206KR-7W5R1L
Description:
SR Series, Thick Film, 5.1Ohm, 0.5W 1/2W, ±10%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
SR1206KR-7W5R1L
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    5.1Ohm
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm