  • SR1206JR-0733R
SR1206JR-0733R
advertisement
Manufacturer No:
SR1206JR-0733R
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-SR1206JR-0733R
Package:
1206
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR Thick Film, 33Ohm, 5%,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SR1206JR-0733R
  • Package / Case
    1206
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    -200200 ppm/°C
  • Resistance
    33Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Depth
    1.6mm
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Working Voltage
    150V
  • Length
    3.1mm