  • SR0603KR-7W3R9L
SR0603KR-7W3R9L
advertisement
Manufacturer No:
SR0603KR-7W3R9L
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-SR0603KR-7W3R9L
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
SR0603KR-7W3R9L
Description:
SR Series, Thick Film, 3.9Ohm, 0.2W 1/5W, ±10%, -55°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SR0603KR-7W3R9L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SR
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    3.9Ohm
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Height
    558.8μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm