  • SP1210R-562K
SP1210R-562K
advertisement
Manufacturer No:
SP1210R-562K
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-SP1210R-562K
Package:
1210 (3225 Metric)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SP1210R-562K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Weight
    15.989131mg
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SP1210R
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.128Lx0.095W 3.25mmx2.42mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Resistance
    440mOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    2.66mm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    606mA
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    5.6μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    570mOhm Max
  • Max DC Current
    606mA
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Current - Saturation
    550mA
  • Height
    2.57mm
  • Height Seated (Max)
    0.101 2.57mm