  • SN74VMEH22501GQLR
SN74VMEH22501GQLR
advertisement
Manufacturer No:
SN74VMEH22501GQLR
HK JDW NO:
815-SN74VMEH22501GQLR
Package:
56-VFBGA
Datasheet:
SN74VMEH22501GQLR
Purchasing and Inquiry
SN74VMEH22501GQLR Overview
There is an embedded version of it in the 56-VFBGA package. It is packaged in a way that resembles Cut Tape (CT). 8-Bit and Dual 1-Bit circuits are used to achieve its superior flexibility. Logic type Universal Bus Transceiver describes this electrical device. I have mounted this electronic part in the way of Surface Mount in this way. Over -40°C~85°C, the operating temperature should be higher. The high/low output current of 12mA 12mA; 48mA 64mA enables maximum design flexibility. It is a type of FPGA that belongs to the 74VMEH series of FPGAs. It operates at a voltage of 3.15V~3.45V. It is a member of the 74VMEH22501 family. It is possible to use 56 terminations, which are the ends of a transmission line which should be connected to a device whose characteristic impedance matches that of the transmission line. It is important to keep the supply voltage above 3.3V for normal operation. The 56 pin count is provided. The electronic part was designed using 10 Bits. It is possible to terminate a transmission line with a device that matches the line's characteristic impedance, known as 2 terminations. In this case, the electronic part is mounted in the direction of Surface Mount. 56 pins are used in the design. This electronic device belongs to the family of 74V. At this point, Vsup reaches its maximum value. It is necessary to have a greater supply voltage (Vsup) than 3.15V in order to operate correctly. There is a trigger configured with POSITIVE EDGE for this device. The reliability of this device makes it a great choice for TAPE AND REEL. It is important to note that this electrical part operates from a supply voltage of 3.3V.
SN74VMEH22501GQLR Features
56-VFBGA package
74VMEH series
74VMEH22501 family
56 pin count
56 pins
SN74VMEH22501GQLR Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74VMEH22501GQLR Universal Bus Functions applications.
  • Solar street light
  • MPPT function (maximum power point tracking)
  • Electric car
  • Photovoltaic grid-connected power system
  • CD player
  • In-vehicle system
  • Memory
  • Microcontrollers
  • Electronic and electrical project circuits
  • Home theater
Step5Bar-code shipping tag
SN74VMEH22501GQLR
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    74VMEH22501
  • Pin Count
    56
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.45V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.15V
  • Number of Circuits
    8-Bit and Dual 1-Bit
  • Number of Ports
    2
  • Number of Bits
    10
  • Propagation Delay
    10.1 ns
  • Family
    74V
  • Logic Function
    Transceiver
  • Direction
    Bidirectional
  • Output Characteristics
    3-STATE WITH SERIES RESISTOR
  • Current - Output High, Low
    12mA 12mA; 48mA 64mA
  • Logic Type
    Universal Bus Transceiver
  • Output Polarity
    TRUE
  • Max I(ol)
    0.012 A
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    14.5 ns
  • Trigger Type
    POSITIVE EDGE
  • Control Type
    COMMON CONTROL
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    30mA
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    7mm
  • Width
    4.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    56-VFBGA
  • Number of Pins
    56
  • Weight
    58.796911mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    74VMEH
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BICMOS
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V