  • SN74LVC1G11IDCKRQ1
SN74LVC1G11IDCKRQ1
advertisement
Manufacturer No:
SN74LVC1G11IDCKRQ1
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74LVC1G11IDCKRQ1
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
Description:
3.5 ns ns 2mm mm Gates & Inverters 1.1mm mm Surface Mount Surface Mount 1.65V~5.5V V 10μA μA
Quantity:
In Stock : 913
Purchasing and Inquiry
Product Description: SN74LVC1G11IDCKRQ1 Single 3-Input Positive-AND Gate
Key Features:
Applications:
Keyboard Compatibility:
Step5Bar-code shipping tag
SN74LVC1G11IDCKRQ1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, 74LVC
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Length
    2mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Radiation Hardening
    No
  • Number of Pins
    6
  • Package / Case
    6-TSSOP, SC-88, SOT-363
  • Height
    1.1mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness
    900μm
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Technology
    CMOS
  • Packing Method
    TR
  • Number of Functions
    1
  • JESD-609 Code
    e4
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Base Part Number
    74LVC1G11
  • Pin Count
  • Subcategory
    Gates
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Number of Elements
    1
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    3.5 ns
  • Quiescent Current
    10μA
  • Logic Function
    AND
  • Number of Inputs
    3
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Current - Output High, Low
    32mA 32mA
  • Logic Type
    AND Gate
  • Schmitt Trigger
    NO
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    3.5ns @ 5V, 50pF
  • Logic Level - Low
    0.7V ~ 0.8V
  • Logic Level - High
    1.7V ~ 2V