  • SN74AHC1G125DCKR
SN74AHC1G125DCKR
advertisement
Manufacturer No:
SN74AHC1G125DCKR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74AHC1G125DCKR
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
SN74AHC1G125DCKR
Purchasing and Inquiry
SN74AHC1G125DCKR Overview
Logical driver uses a neat 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 package. Cut Tape (CT) external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Buffer, Non-Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 2V~5.5V. Qualified to operate within -40°C~125°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 8mA 8mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). Digital buffer is one of the 74AHC series devices. 5 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 3.3V. AHC/VHC/H/U/V family part. 5 pins are set with the electric part. Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 5 pins. Enhanced with 2 ports. You can search "74AHC1G125" for other related electrical components. Specifically, digital transciever is a kind of Bus Driver/Transceivers. The digital buffer starts up under ENABLE LOW control technology. In quiescent state, the electronic part uses 1μA. It is generally sold in TR package. To supply the device, a minimum voltage of 2V is a must. 1 bits are included within the electrical component. 1 channels for high quality communication. Digital buffer is characterized to have 1 inputs.
SN74AHC1G125DCKR Features
Bus Driver/Transceivers
SN74AHC1G125DCKR Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74AHC1G125DCKR Buffers & Transceivers applications.
  • IPTV front end
  • Pocket PC
  • Shortwave receiver
  • Indoor ad hoc meeting
  • Car alarm systems
  • Sensor reporting
  • Wired telephone
  • Remote controls
  • Metro access rings
  • Satellite radio receiver
Step5Bar-code shipping tag
SN74AHC1G125DCKR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Control Type
    ENABLE LOW
  • Count Direction
    UNIDIRECTIONAL
  • Height
    1.1mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness
    900μm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    74AHC
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Bus Driver/Transceivers
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Base Part Number
    74AHC1G125
  • Pin Count
  • Output Type
    3-State
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Number of Channels
    1
  • Number of Ports
    2
  • Number of Bits
  • Propagation Delay
    15 ns
  • Quiescent Current
    1μA
  • Turn On Delay Time
    15 ns
  • Family
    AHC/VHC/H/U/V
  • Logic Function
    Buffer, Inverting
  • Number of Inputs
  • Current - Output High, Low
    8mA 8mA
  • Logic Type
    Buffer, Non-Inverting
  • Max I(ol)
    0.008 A