  • SMH10VN473M30X40T2
SMH10VN473M30X40T2
advertisement
Manufacturer No:
SMH10VN473M30X40T2
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-SMH10VN473M30X40T2
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
SMH 47000μF Capacitor ±20% Tray Through Hole 5.72A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
SMH10VN473M30X40T2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Series
    SMH
  • Packaging
    Tray
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    47000μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    18mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    9.4mA
  • Ripple Current
    5.72A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.5
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.72A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.1776A @ 100kHz
  • Diameter
    30mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.575 40.00mm