  • SMH100-LPSE-D50-ST-BK
SMH100-LPSE-D50-ST-BK
advertisement
Manufacturer No:
SMH100-LPSE-D50-ST-BK
HK JDW NO:
765-SMH100-LPSE-D50-ST-BK
Package:
Description:
SMH Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 100-Position Board to Board 0.039 1.00mm Height
Step5Bar-code shipping tag
SMH100-LPSE-D50-ST-BK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    SMH
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    100
  • Number of Rows
    2
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Male Pin
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Terminal Pitch
    0.9906mm
  • Insulation Height
    0.039 1.00mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.039 1.00mm
  • Insulation Color
    Black
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.969 inch
  • Row Spacing - Mating
    0.039 (1.00mm)
  • Contact Length - Post
    0.098 2.50mm
  • Shrouding
    Unshrouded
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Contact Length - Mating
    0.071 1.80mm
  • Body Depth
    0.039 inch
  • Overall Contact Length
    0.209 5.30mm
  • Mating Contact Pitch
    0.039 inch
  • Dielectric Withstanding Voltage
    300VAC V
  • Plating Thickness
    10μin
  • Contact Finish Thickness - Mating
    10.0μin 0.25μm
  • Contact Finish Thickness - Post
    10.0μin 0.25μm
  • Length - Termination
    0.098 inch