  • SMDID03100QA00MS00
SMDID03100QA00MS00
advertisement
Manufacturer No:
SMDID03100QA00MS00
Manufacturer:
WIMA
HK JDW NO:
864-SMDID03100QA00MS00
Package:
2220 (5750 Metric)
Description:
0.1μF Film Capacitor ±20% 2220 (5750 Metric) Solder Pads 100V-DC 63V-AC Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
SMDID03100QA00MS00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2220 (5750 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~140°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.224Lx0.201W 5.70mmx5.10mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder Pads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V): 63; FLAME PROOF
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    63V
  • Height Seated (Max)
    0.150 3.80mm
  • Length
    5.7mm
  • Width
    5.1mm