  • SMDB36LCCTR
SMDB36LCCTR
advertisement
Manufacturer No:
SMDB36LCCTR
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
HK JDW NO:
730-SMDB36LCCTR
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
Quantity:
In Stock : 5749
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMDB36LCCTR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TJ
  • Series
    SMDB36LCC
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    40V
  • Power - Peak Pulse
    500W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    1A 8/20μs
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    51V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    36V Max
  • Bidirectional Channels
    4
  • Capacitance @ Frequency
    15pF @ 1MHz Max