  • SMCJ16CAQ-13-F
SMCJ16CAQ-13-F
advertisement
Manufacturer No:
SMCJ16CAQ-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-SMCJ16CAQ-13-F
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
SMCJ16CAQ-13-F
Step5Bar-code shipping tag
SMCJ16CAQ-13-F
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    17.8V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    57.7A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    26V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    16V