  • SMCJ15CA-13-F
SMCJ15CA-13-F
advertisement
Manufacturer No:
SMCJ15CA-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-SMCJ15CA-13-F
Datasheet:
SMCJ15CA-13-F
Description:
Quantity:
In Stock : 2154
Step5Bar-code shipping tag
SMCJ15CA-13-F
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    SMC
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    General Purpose
  • Capacitance
    5nF
  • Power Rating
    1.5kW
  • Voltage - Rated DC
    15V
  • Max Power Dissipation
    1.5kW
  • Base Part Number
    SMCJ15
  • Max Output Current
    61.5A
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    15V
  • Polarity
    Bidirectional
  • Leakage Current
    5μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    1.5kW
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    16.7V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    61.5A
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    24.4V
  • Clamping Voltage
    24.4V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    15V
  • Peak Pulse Current
    61.5A
  • Reverse Standoff Voltage
    15V
  • Max Surge Current
    200A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    16.7V
  • Forward Voltage
    3.5V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Reverse Breakdown Voltage
    16.7V
  • Max Breakdown Voltage
    18.5V
  • Number of Bidirectional Channels
  • Height
    2.62mm
  • Length
    7.11mm
  • Width
    6.22mm