  • SMBJ36A-13-F
SMBJ36A-13-F
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ36A-13-F
HK JDW NO:
233-SMBJ36A-13-F
Datasheet:
SMBJ36A-13-F
Description:
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMB
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ36A-13-F
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    SMD/SMT
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    600W
  • Voltage - Rated DC
    36V
  • Max Power Dissipation
    600W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SMBJ36
    1
  • Working Voltage
    36V
  • Leakage Current
    5μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    600W
  • Power Line Protection
    No
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    58.1V
  • Clamping Voltage
    58.1V
  • Peak Pulse Current
    10.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    36V
  • Max Surge Current
    10.3A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    40V
  • Reverse Breakdown Voltage
    40V
  • Max Breakdown Voltage
    46V
  • Number of Unidirectional Channels
  • Height
    2.62mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    3.9mm