  • SMBJ200A-13-F
SMBJ200A-13-F
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ200A-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-SMBJ200A-13-F
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
SMBJ200A-13-F
Description:
TVS DIODE 200V 324V SMB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ200A-13-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    5W
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    224V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    1.9A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    324V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    200V
  • Unidirectional Channels
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    200V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    600W