  • SMBJ16A-13-F
SMBJ16A-13-F
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ16A-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-SMBJ16A-13-F
Datasheet:
SMBJ16A-13-F
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC SMB
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ16A-13-F
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2005
  • Series
    SMBJ
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    600W
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Max Power Dissipation
    600W
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    SMBJ16
    1
  • Working Voltage
    16V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Leakage Current
    5μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    600W
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Clamping Voltage
    26V
  • Peak Pulse Current
    23.1A
  • Reverse Standoff Voltage
    16V
  • Max Surge Current
    23.1A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    20.5V
  • Reverse Breakdown Voltage
    17.8V
  • Max Breakdown Voltage
    20.5V
  • Number of Unidirectional Channels
  • Height
    2.62mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    3.9mm