  • SMAZ8V2-13-F
SMAZ8V2-13-F
advertisement
Manufacturer No:
SMAZ8V2-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-SMAZ8V2-13-F
Datasheet:
SMAZ8V2-13-F
Purchasing and Inquiry
SMAZ8V2-13-F Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 5μA @ 6V.Voltage (Tol) 5% is the maximum possible.A maximum reverse leakage current of 5μA is observed.Zeners have a zener current of 5μA, so their design is highly flexible.1.2V @ 200mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.For full operation, this device should be reverse-tested at 6V.If you want this device to work properly, you should set the peak reverse voltage to 5μA.
SMAZ8V2-13-F Features
reverse leakage current of 5μA @ 6V
5μA @ 6V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 5μA
the zener current of 5μA
SMAZ8V2-13-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated SMAZ8V2-13-F applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SMAZ8V2-13-F
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    64.013223mg
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2011
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    no
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    UL FLAMMABILITY
  • HTS Code
  • Power Rating
    1W
  • Voltage - Rated DC
    8.2V
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Base Part Number
    SMAZ8V2
    1
  • Working Voltage
    8.2V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    2Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 6V
  • Power Dissipation
    1W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Impedance-Max
    2Ohm
  • Test Current
    100mA
  • Reference Voltage
    8.2V
  • Forward Voltage
    1.2V
  • Zener Voltage
    8.2V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Zener Current
  • Reverse Test Voltage
    6V
  • Height
    2.09mm
  • Length
    4.6mm
  • Width
    2.92mm