  • SMAZ6V2-13-F
SMAZ6V2-13-F
advertisement
Manufacturer No:
SMAZ6V2-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-SMAZ6V2-13-F
Datasheet:
SMAZ6V2-13-F
Purchasing and Inquiry
SMAZ6V2-13-F Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 5μA @ 3V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 5%.A reverse leakage current that reaches 5μA is the maximum.Having a zener current of 5μA, it is highly flexible in terms of design.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is provided.For full operation, this device should be reverse-tested at 3V.In order to ensure full functionality of this device, it is recommended that the reverse voltage be 5μA.
SMAZ6V2-13-F Features
reverse leakage current of 5μA @ 3V
5μA @ 3V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 5μA
the zener current of 5μA
SMAZ6V2-13-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated SMAZ6V2-13-F applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SMAZ6V2-13-F
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    64.013223mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    UL FLAMMABILITY
  • HTS Code
  • Power Rating
    1W
  • Voltage - Rated DC
    6.2V
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Base Part Number
    SMAZ6V2
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    6.2V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    2Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 3V
  • Power Dissipation
    1W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Impedance-Max
    2Ohm
  • Test Current
    100mA
  • Reference Voltage
    6.2V
  • Forward Voltage
    1.2V
  • Zener Voltage
    6.2V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
    No
  • Zener Current
  • Reverse Test Voltage
    3V
  • Height
    2.09mm
  • Length
    4.6mm
  • Width
    2.92mm