  • SMAZ20-13-F
SMAZ20-13-F
advertisement
Manufacturer No:
SMAZ20-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-SMAZ20-13-F
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
SMAZ20-13-F
Purchasing and Inquiry
SMAZ20-13-F Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 500nA @ 15.2V.Tol is the maximum voltage that can be supplied (5%).A maximum reverse leakage current is reached at 500nA.Design flexibility is enhanced by its zener current of 500nA.For operation, diode reaches 1.2V @ 200mA at the maximum voltage - Forward (Vf).This device requires a peak reverse voltage of 500nA to function fully.
SMAZ20-13-F Features
reverse leakage current of 500nA @ 15.2V
500nA @ 15.2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 500nA
the zener current of 500nA
SMAZ20-13-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated SMAZ20-13-F applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SMAZ20-13-F
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    64.013223mg
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    UL FLAMMABILITY
  • HTS Code
  • Power Rating
    1W
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Terminal Form
    C BEND
  • Base Part Number
    SMAZ20
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    20V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    15Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 15.2V
  • Power Dissipation
    1W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Test Current
    25mA
  • Reference Voltage
    20V
  • Forward Voltage
    1.2V
  • Zener Voltage
    20V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Peak Reverse Current
    500nA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
    No
  • Zener Current
  • Height
    2.09mm
  • Length
    4.6mm
  • Width
    2.92mm