  • SM921C366KBN390
SM921C366KBN390
advertisement
Manufacturer No:
SM921C366KBN390
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SM921C366KBN390
Package:
Datasheet:
Description:
SM(STRAIGHT) 36μF Ceramic Capacitor 10% -/+15ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
SM921C366KBN390
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SM(STRAIGHT)
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -/+15ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    36μF
  • Depth
    24.1mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-49470
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Height
    9.91mm
  • Length
    41mm