  • SM320VC5416GGU16EP
SM320VC5416GGU16EP
advertisement
Manufacturer No:
SM320VC5416GGU16EP
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SM320VC5416GGU16EP
Package:
144-LFBGA
Datasheet:
Description:
32kB CPLD TMS320C54x Series 320VC5416 144 Pin 160MHz 1.6V 144-LFBGA
Purchasing and Inquiry
SM320VC5416GGU16EP Overview
This is an electronic component with a 144-LFBGA package.Tray is the packaging method provided.With its association with Fixed Point, it is suitable for a wide range of applications.It is mounted in the direction of Surface Mount as shown in the image below.At the temperature of -40°C~100°C TC, the device is guaranteed to operate normally.The analog voltage range of 3.30V refers to the input or output voltage.The TMS320C54x series includes this digital signal processor.Its uses have 144 terminations.1.6V provides the supply voltage for it.There are 144 component pins.In its configuration, 144 pins can be found.Based on its base part number of 320VC5416, many ralated parts can be found.The device operates at the frequency of 160MHz in accordance with a specific design.The mounting method is Surface Mount.The specific characteristics of this device can be categoriDigital Signal Processorsed within the Digital Signal Processors subcategory.Devices like this can be powered with as little as 1.55V volts.It is capable of receiving a maximum voltage of 3.6V.Using 3.3V as the supply voltage, it operates.Using this device, you can store 32kB data.In 0 UART channels, the data format and transmission speeds may be customi0ed for asynchronous serial communication.By using this electronic part, ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY can be enhanced with additional features.Industrial environments have 1 timers that provide accurate feedback and trigger events.An external source causes 4 interrupts.
SM320VC5416GGU16EP Features
Supplied in the 144-LFBGA package
Operating supply voltage of 3.3V
4 external interrupts
SM320VC5416GGU16EP Applications
There are a lot of Texas Instruments SM320VC5416GGU16EP DSP applications.
  • Smart camera
  • Computers and laptop
  • Sonar
  • Electronic information engineering
  • Encoding/broadcast
  • Radar
  • Geoscience signal processing
  • Radio detection and rangin systems
  • 3D tomography and imaging processing
  • Signal processing for telecommunications
Step5Bar-code shipping tag
SM320VC5416GGU16EP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LFBGA
  • Number of Pins
    144
  • Weight
    325.906118mg
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Series
    TMS320C54x
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Type
    Fixed Point
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    1.6V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    160MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    320VC5416
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    McBSP
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    1.55V
  • Memory Size
    32kB
  • RAM Size
    256kB
  • Bit Size
    16
  • Data Bus Width
    16b
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    YES
  • Integrated Cache
    NO
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Number of Timers
    1
  • ROM Programmability
    MROM
  • Number of External Interrupts
    4
  • Barrel Shifter
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Non-Volatile Memory
    ROM (32kB)
  • Voltage - Core
    1.60V
  • Height
    1.4mm
  • Length
    12mm
  • Width
    12mm