  • SM320F2812HFGS150
SM320F2812HFGS150
advertisement
Manufacturer No:
SM320F2812HFGS150
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SM320F2812HFGS150
Package:
172-BCQFP Exposed Pad and Tie Bar
Datasheet:
SM320F2812HFGS150
Description:
256KB 128K x 16 FLASH C28x 32-Bit Microcontroller C2000™ C28x Fixed-Point Series 320F2812 172 Pin 150MHz 1.9V 172-BCQFP Exposed Pad and Tie Bar
Step5Bar-code shipping tag
SM320F2812HFGS150
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    172
  • Operating Temperature
    -55°C~220°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    C2000™ C28x Fixed-Point
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    172
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 1.8V SUPPLY AT 135MHZ
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.9V
  • Terminal Pitch
    0.64mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    150MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    320F2812
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2V
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, SCI, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    256kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    56
  • RAM Size
    18K x 16
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.81V~2V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
  • Core Processor
    C28x
  • Peripherals
    DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    256KB 128K x 16
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, McBSP, SCI, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    330mA
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 16x12b
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
    16
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    YES
  • Number of A/D Converters
    16
  • Integrated Cache
    NO
  • Number of UART Channels
    2
  • Number of Timers
    8
  • Number of External Interrupts
    3
  • Barrel Shifter
    NO
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Height
    3.3mm
  • Length
    29.09mm
  • Width
    29.09mm
  • Thickness
    2.67mm