  • SM2615FT1K02
SM2615FT1K02
advertisement
Manufacturer No:
SM2615FT1K02
HK JDW NO:
762-SM2615FT1K02
Package:
2615 J-Lead
Datasheet:
SM2615FT1K02
Description:
SM Series, Wirewound, 1.02kOhms, 1W, ±1%, -55°C~275°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SM2615FT1K02
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    2615 J-Lead
  • Supplier Device Package
    2615
  • Operating Temperature
    -55°C~275°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SM
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.280Lx0.150W 7.10mmx3.80mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Moisture Resistant, Pulse Withstanding
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±20ppm/°C
  • Resistance
    1.02kOhms
  • Max Operating Temperature
    275°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    1W
  • Power Rating
    1W
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Height
    3.9878mm
  • Height Seated (Max)
    0.155 3.94mm
  • Length
    7.112mm
  • Width
    3.81mm